62JA100K
- Manufacturer Part Number:
- 62JA100K
- Manufacturer/Brand:
- Honeywell Sensing and Control EMEA
- Part of Description:
- POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.249" (6.32mm)
- Actuator Length :
- 0.937" (23.81mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- 3/8-32
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 10
- Power (Watts) :
- 2W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance (Ohms) :
- 100k
- Resistive Material :
- Wirewound
- Rotation :
- 3600°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±20ppm/°C
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±5%