TW1102KA
- Manufacturer Part Number:
- TW1102KA
- Manufacturer/Brand:
- TE Application Tooling
- Part of Description:
- POT 1K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
- Manufacturer :
- TE Application Tooling
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.250" (6.35mm)
- Actuator Length :
- 0.984" (25.00mm)
- Actuator Type :
- Round
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- M10 x 0.75
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 1k
- Resistive Material :
- Wirewound
- Rotation :
- 285°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±10%