RSSD50373C3900JB01
Manufacturer Part Number:
RSSD50373C3900JB01
Manufacturer/Brand:
Vishay Sfernice
Part of Description:
ADJ PWR RES 390 OHM 600W CHAS MT
Manufacturer :
Vishay Sfernice
Product Category :
Adjustable Power Resistor
Adjustment Type :
Slide
Diameter :
2.087" OD, 1.067" ID (53.00mm x 27.10mm)
Length :
14.685" (373.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, 3 Lead, Tubular
Power (Watts) :
600 W
Product Status :
Active
Resistance :
390 Ohms
Termination :
Solder Lug
Tolerance :
±5%