RSSD20117A2R70KB15
Manufacturer Part Number:
RSSD20117A2R70KB15
Manufacturer/Brand:
Vishay Sfernice
Part of Description:
ADJ PWR RES 2.7 OHM 100W CHAS MT
Manufacturer :
Vishay Sfernice
Product Category :
Adjustable Power Resistor
Adjustment Type :
Slide
Diameter :
0.866" OD, 0.496" ID (22.00mm x 12.60mm)
Length :
4.606" (117.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, 3 Lead, Tubular
Power (Watts) :
100 W
Product Status :
Active
Resistance :
2.7 Ohms
Termination :
Solder Lug
Tolerance :
±10%