D225K100KE
Manufacturer Part Number:
D225K100KE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
ADJ PWR RES 100 KOHM 225W CHAS
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Adjustable Power Resistor
Adjustment Type :
Slide
Diameter :
1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length :
10.500" (266.70mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, 3 Lead, Tubular
Power (Watts) :
225 W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Termination :
Solder Lug
Tolerance :
±10%