D175K100KE
Manufacturer Part Number:
D175K100KE
Manufacturer/Brand:
Ohmite
Part of Description:
ADJ PWR RES 100 KOHM 175W CHAS
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Adjustable Power Resistor
Adjustment Type :
Slide
Diameter :
1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length :
8.500" (215.90mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, 3 Lead, Tubular
Power (Watts) :
175 W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Termination :
Solder Lug
Tolerance :
±10%