P81W-R28H-CR
- Manufacturer Part Number:
- P81W-R28H-CR
- Manufacturer/Brand:
- Visual Communications Company - VCC
- Part of Description:
- PMI LED 0.500" 28V WIRE RED
- Manufacturer :
- Product Category :
- Panel Indicators, Pilot Lights
- Current :
- 16.5mA
- Features :
- Ingress Protection :
- Lamp Color :
- Red
- Lens Color :
- Red
- Lens Size :
- 15.40mm Dia
- Lens Style :
- Round with Flat Top
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 5300mcd
- Panel Cutout Dimensions :
- 0.50" (12.70mm)
- Panel Cutout Shape :
- Round
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Vf (Typ), If (Max)
- Termination Style :
- Wire Leads - 6" (152.40mm)
- Type :
- LED
- Viewing Angle :
- 30°
- Voltage :
- 28V