HS2-0063-100FT-BN
- Manufacturer Part Number:
- HS2-0063-100FT-BN
- Manufacturer/Brand:
- BUYHEATSHRINK
- Part of Description:
- 1/16" 2:1 Heat Shrink tubing (10
- Manufacturer :
- BUYHEATSHRINK
- Product Category :
- Heat Shrink Tubing
- Color :
- Brown
- Features :
- Inner Diameter - Recovered :
- 0.031" (0.79mm)
- Inner Diameter - Supplied :
- 0.063" (1.60mm)
- Length :
- Material :
- Polyolefin (PO)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 135°C
- Product Status :
- Active
- Recovered Wall Thickness :
- 0.018" (0.46mm)
- Shelf Life :
- Shrink Temperature :
- 120°C