SH275-1/16
- Manufacturer Part Number:
- SH275-1/16
- Manufacturer/Brand:
- Daburn
- Part of Description:
- HEATSHRINK BLACK 1/16IN X 5FT
- Manufacturer :
- Daburn
- Product Category :
- Heat Shrink Tubing
- Color :
- Black
- Features :
- Abrasion Resistant, Flame Retardant
- Inner Diameter - Recovered :
- 0.031" (0.79mm)
- Inner Diameter - Supplied :
- 0.063" (1.60mm)
- Length :
- 5.00' (1.52m)
- Material :
- Polyolefin (PO), Irradiated
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 135°C
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Recovered Wall Thickness :
- 0.017" (0.43mm)
- Shelf Life :
- 60 Months
- Shrink Temperature :
- 90°C