P84-G120-CG
Manufacturer Part Number:
P84-G120-CG
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company - VCC
Part of Description:
PMI LED 0.500" 120V TAB GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
3.5mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green
Lens Color :
Green
Lens Size :
12.60mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
780mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.50" (12.60mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC
Termination Style :
Quick Connect
Type :
LED
Viewing Angle :
75°
Voltage :
120V