461-BR24H-SO
Manufacturer Part Number:
461-BR24H-SO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company - VCC
Part of Description:
PMI LED .250" CYLINDRICAL 24V
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
17mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Smoke
Lens Size :
10.00mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
DC
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
Voltage :
24V