L16PLR10NRED
- Manufacturer Part Number:
- L16PLR10NRED
- Manufacturer/Brand:
- E-Switch
- Part of Description:
- PILOT LIGHT ROUND RED 14VAC/DC
- Manufacturer :
- E-Switch
- Product Category :
- Panel Indicators, Pilot Lights
- Current :
- 40mA
- Features :
- Ingress Protection :
- Lamp Color :
- Red
- Lens Color :
- Lens Size :
- 18.00mm Dia
- Lens Style :
- Round with Flat Top
- Lens Transparency :
- Millicandela Rating :
- Panel Cutout Dimensions :
- 0.63" (16.00mm)
- Panel Cutout Shape :
- Round
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AC/DC
- Termination Style :
- Type :
- Incandescent
- Viewing Angle :
- Voltage :
- 14V