FL1P-8NW-1-B110V
Manufacturer Part Number:
FL1P-8NW-1-B110V
Manufacturer/Brand:
Mallory Sonalert Products Inc.
Part of Description:
LED BLU 8MM NUT 110VAC/DC STK
Manufacturer :
Mallory Sonalert Products Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
20mA
Features :
Ingress Protection :
IP50
Lamp Color :
Blue
Lens Color :
Blue
Lens Size :
10mm, T-3 1/8
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
2000 ~ 3000mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (8.00mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
AC/DC
Termination Style :
Wire Leads - 7.3" (185.42mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
35°
Voltage :
110V