PVL19FLS11
- Manufacturer Part Number:
- PVL19FLS11
- Manufacturer/Brand:
- E-Switch
- Part of Description:
- LED PANEL INDICATOR RED 1.8V
- Manufacturer :
- E-Switch
- Product Category :
- Panel Indicators, Pilot Lights
- Current :
- 20mA
- Features :
- Ingress Protection :
- IP67
- Lamp Color :
- Red
- Lens Color :
- Red
- Lens Size :
- 10.00mm Dia
- Lens Style :
- Round with Flat Top
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- Panel Cutout Dimensions :
- 0.76" (19.30mm)
- Panel Cutout Shape :
- Round
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Type :
- LED
- Viewing Angle :
- Voltage :
- 1.8V