PM53-YGW12.0
Manufacturer Part Number:
PM53-YGW12.0
Manufacturer/Brand:
Bivar Inc.
Part of Description:
INDICATOR LED GREEN/YLW PNL MNT
Manufacturer :
Bivar Inc.
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
30mA Green, 30mA Yellow
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Green, Yellow
Lens Color :
White
Lens Size :
5mm, T-1 3/4
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
Panel Cutout Dimensions :
0.25" (6.35mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Active
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Type :
LED
Viewing Angle :
40°
Voltage :
2.1V Green, 2V Yellow