ATUM-32/8-0-STK
Manufacturer Part Number:
ATUM-32/8-0-STK
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HEATSHRINK DUAL WALL 32MM X 4'
Manufacturer :
Product Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Inner Diameter - Recovered :
0.315" (8.00mm)
Inner Diameter - Supplied :
1.260" (32.00mm)
Length :
4.00' (1.22m)
Material :
Polyolefin (PO), Irradiated
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.100" (2.54mm)
Shelf Life :
60 Months
Shrink Temperature :
80°C
Shrinkage Ratio :
4 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)