PL102-2R12
- Manufacturer Part Number:
- PL102-2R12
- Manufacturer/Brand:
- P-tec
- Part of Description:
- LED CIRCUIT BOARD INDICATOR CBI
- Manufacturer :
- P-tec
- Product Category :
- LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
- Color :
- Orange-Red
- Configuration :
- 2 High
- Current :
- 20mA
- Lens Size :
- 1.80mm Dia
- Lens Style :
- Round with Domed Top
- Lens Type :
- Diffused, Tinted
- Millicandela Rating :
- 52mcd
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Product Status :
- Active
- Viewing Angle :
- 30°
- Voltage Rating :
- 2.1V