HST-25-BK-4
Manufacturer Part Number:
HST-25-BK-4
Manufacturer/Brand:
Adam Tech
Part of Description:
HEAT SHRINK 25MM DIA BLACK 4' 2:
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Flame Retardant
Inner Diameter - Recovered :
0.492" (12.50mm)
Inner Diameter - Supplied :
1.024" (26.01mm)
Length :
4.00' (1.22m)
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.034" (0.87mm)