GM5EG95200A
- Manufacturer Part Number:
- GM5EG95200A
- Manufacturer/Brand:
- Sharp Microelectronics
- Part of Description:
- LED GREEN CLEAR 3528 SMD
- Manufacturer :
- Sharp Microelectronics
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Green
- Configuration :
- Standard
- Current - Test :
- 20mA
- Features :
- Height (Max) :
- 1.90mm
- Lens Color :
- Colorless
- Lens Size :
- 2.40mm Dia
- Lens Style :
- Round with Flat Top
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 18.1mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 2-PLCC
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 3.20mm L x 2.80mm W
- Supplier Device Package :
- 3528
- Viewing Angle :
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.1V