SSL-LX20R6SID
Manufacturer Part Number:
SSL-LX20R6SID
Manufacturer/Brand:
Lumex Opto/Components Inc.
Part of Description:
LED RED DIFFUSED 6CHIP JUMBO T/H
Manufacturer :
Lumex Opto/Components Inc.
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
13.50mm
Lens Color :
Red
Lens Size :
20.00mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
200mcd
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Supplier Device Package :
6-CHIP JUMBO
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
6.3V