AL008SA-BN-20MA
- Manufacturer Part Number:
- AL008SA-BN-20MA
- Manufacturer/Brand:
- Solidlite
- Part of Description:
- 2808 20MA BLUE LED 110
- Manufacturer :
- Solidlite
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Blue
- Configuration :
- Current - Test :
- 20mA
- Features :
- Height (Max) :
- 0.90mm
- Lens Color :
- Lens Size :
- 2.50mm x 0.80mm
- Lens Style :
- Rectangle with Flat Top
- Lens Transparency :
- Millicandela Rating :
- 300mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Package / Case :
- 2-SMD, J-Lead
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.80mm L x 1.20mm W
- Supplier Device Package :
- Viewing Angle :
- 110°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 3.2V