XLVG12D5V
Manufacturer Part Number:
XLVG12D5V
Manufacturer/Brand:
SunLED
Part of Description:
LED GREEN DIFFUSED T-1 3/4 T/H
Manufacturer :
SunLED
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Standard
Current - Test :
12mA
Features :
Height (Max) :
8.60mm
Lens Color :
Green
Lens Size :
5mm, T-1 3/4
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
64mcd
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Supplier Device Package :
T-1 3/4 (5mm)
Viewing Angle :
30°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
5V