XLMDK11D14V
Manufacturer Part Number:
XLMDK11D14V
Manufacturer/Brand:
SunLED
Part of Description:
LED RED DIFFUSED T-1 T/H
Manufacturer :
SunLED
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Standard
Current - Test :
14mA
Features :
Height (Max) :
4.60mm
Lens Color :
Red
Lens Size :
3mm, T-1
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
59mcd
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
Supplier Device Package :
T-1 (3mm)
Viewing Angle :
40°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
14V