LTST-020KFKT
Manufacturer Part Number:
LTST-020KFKT
Manufacturer/Brand:
Lite-On Inc.
Part of Description:
LED ORANGE CLEAR SMD R/A
Manufacturer :
Lite-On Inc.
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Orange
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.60mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
185mcd
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.80mm L x 1.20mm W
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
110°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V