LTST-M140TBKT
Manufacturer Part Number:
LTST-M140TBKT
Manufacturer/Brand:
Lite-On Inc.
Part of Description:
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer :
Lite-On Inc.
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Blue
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
1.20mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
295mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.00mm L x 1.40mm W
Supplier Device Package :
2-PLCC
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V