B1701UYG-20D000114U1930
- Manufacturer Part Number:
- B1701UYG-20D000114U1930
- Manufacturer/Brand:
- Harvatek Corporation
- Part of Description:
- 2.0(L)X1.3(W)X0.8(H) MM
- Manufacturer :
- Harvatek Corporation
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Yellow-Green
- Configuration :
- Current - Test :
- 20mA
- Features :
- Height (Max) :
- 0.90mm
- Lens Color :
- Lens Size :
- 1.40mm x 1.30mm
- Lens Style :
- Rectangle with Flat Top
- Lens Transparency :
- Diffused
- Millicandela Rating :
- 45mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 2.00mm L x 1.30mm W
- Supplier Device Package :
- 0805
- Viewing Angle :
- 140°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.1V