150283FS73103
Manufacturer Part Number:
150283FS73103
Manufacturer/Brand:
Würth Elektronik
Part of Description:
WL-SMTW SMT MONO-COLOR TOP LED W
Manufacturer :
Würth Elektronik
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Independent
Current - Test :
150mA
Features :
Height (Max) :
0.85mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
Lens Style :
Oval with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.50mm L x 2.80mm W
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V