EAST10052GA0
Manufacturer Part Number:
EAST10052GA0
Manufacturer/Brand:
Everlight Electronics Co Ltd
Part of Description:
LED GREEN CLEAR 2SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics Co Ltd
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Green
Configuration :
Standard
Current - Test :
5mA
Features :
Height (Max) :
0.25mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.00mm x 0.50mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.00mm L x 0.50mm W
Supplier Device Package :
2-SMD
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.95V