155060BS73200
Manufacturer Part Number:
155060BS73200
Manufacturer/Brand:
Würth Elektronik
Part of Description:
WL-SMSW SMT MONO-COLOR SIDE VIEW
Manufacturer :
Würth Elektronik
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Blue
Configuration :
Independent
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.85mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.10mm x 0.60mm
Lens Style :
Rectangle with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
145mcd
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Size / Dimension :
1.60mm L x 1.00mm W
Supplier Device Package :
Chip LED
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.2V