EASV1803RA0
- Manufacturer Part Number:
- EASV1803RA0
- Manufacturer/Brand:
- Everlight Electronics Co Ltd
- Part of Description:
- LED RED CLEAR 2SMD R/A
- Manufacturer :
- Everlight Electronics Co Ltd
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Red
- Configuration :
- Standard
- Current - Test :
- 5mA
- Features :
- Height (Max) :
- 0.35mm
- Lens Color :
- Colorless
- Lens Size :
- 1.10mm x 0.30mm
- Lens Style :
- Rectangle with Flat Top
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 32mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Package / Case :
- 2-SMD, No Lead
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.80mm L x 1.00mm W
- Supplier Device Package :
- 2-SMD
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2V