SML-A12V8TT86
Manufacturer Part Number:
SML-A12V8TT86
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
LED RED CLEAR 1611 SMD R/A
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.65mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.20mm x 0.55mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
40mcd
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 1.15mm W
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V