APT1608QBC/G
Manufacturer Part Number:
APT1608QBC/G
Manufacturer/Brand:
Kingbright
Part of Description:
LED BLUE CLEAR CHIP SMD
Manufacturer :
Kingbright
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Blue
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.75mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.20mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
160mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
Chip LED
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.3V