LTW-020ZDCG
Manufacturer Part Number:
LTW-020ZDCG
Manufacturer/Brand:
Lite-On Inc.
Part of Description:
LED WHITE 2PLCC SMD R/A
Manufacturer :
Lite-On Inc.
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
White
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.62mm
Lens Color :
Yellow
Lens Size :
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Millicandela Rating :
1360mcd
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Package / Case :
2-SMD, PLCC
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.80mm L x 1.20mm W
Supplier Device Package :
2-PLCC
Viewing Angle :
110°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.25V