BL-HJXGXBX32N
- Manufacturer Part Number:
- BL-HJXGXBX32N
- Manufacturer/Brand:
- American Bright Optoelectronics Corporation
- Part of Description:
- 3528 PLCC6 RGB
- Manufacturer :
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Red, Green, Blue (RGB)
- Configuration :
- Independent
- Current - Test :
- 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
- Features :
- Height (Max) :
- 1.40mm
- Lens Color :
- Colorless
- Lens Size :
- Lens Style :
- Round with Flat Top
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 800mcd Red, 1900mcd Green, 400mcd Blue
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 6-PLCC
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 3.20mm L x 2.80mm W
- Supplier Device Package :
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2V Red, 3V Green, 3.1V Blue