17-HSD530N-C
Manufacturer Part Number:
17-HSD530N-C
Manufacturer/Brand:
Qualtek
Part of Description:
CBL TIE LOCKING NAT 250LB 1.739'
Manufacturer :
Qualtek
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
6.14" (156.00mm)
Color :
Natural
Features :
Length - Actual :
1.739' (530.00mm)
Length - Approximate :
20.75"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
250 lbs (113.40 kg)
Width :
0.488" (12.40mm)