SML-A12Y8TT86
- Manufacturer Part Number:
- SML-A12Y8TT86
- Manufacturer/Brand:
- Kionix Inc.
- Part of Description:
- LED YELLOW CLEAR 1611 SMD R/A
- Manufacturer :
- Kionix Inc.
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Yellow
- Configuration :
- Standard
- Current - Test :
- 20mA
- Features :
- Height (Max) :
- 0.65mm
- Lens Color :
- Colorless
- Lens Size :
- 1.20mm x 0.55mm
- Lens Style :
- Rectangle with Flat Top
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 63mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Package / Case :
- 2-SMD, No Lead
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.60mm L x 1.15mm W
- Supplier Device Package :
- Viewing Angle :
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.2V