SML-D12D1WT86
- Manufacturer Part Number:
- SML-D12D1WT86
- Manufacturer/Brand:
- Kionix Inc.
- Part of Description:
- LED ORANGE DIFFUSED 1608 SMD
- Manufacturer :
- Kionix Inc.
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Orange
- Configuration :
- Standard
- Current - Test :
- 20mA
- Features :
- Height (Max) :
- 0.65mm
- Lens Color :
- White
- Lens Size :
- 1.20mm x 0.80mm
- Lens Style :
- Rectangle with Flat Top
- Lens Transparency :
- Diffused
- Millicandela Rating :
- 100mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.60mm L x 0.80mm W
- Supplier Device Package :
- Viewing Angle :
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.2V