17-I300N-M
Manufacturer Part Number:
17-I300N-M
Manufacturer/Brand:
Qualtek
Part of Description:
CBL TIE LOCKING NAT 40LBS 11.81"
Manufacturer :
Qualtek
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
3.31" (84.00mm)
Color :
Natural
Features :
Length - Actual :
0.984' (300.00mm, 11.81")
Length - Approximate :
11.75"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
40 lbs (18.14 kg)
Width :
0.141" (3.58mm)