APTD1608SEC/J3
- Manufacturer Part Number:
- APTD1608SEC/J3
- Manufacturer/Brand:
- Kingbright
- Part of Description:
- LED RED CLEAR CHIP SMD
- Manufacturer :
- Kingbright
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Red
- Configuration :
- Standard
- Current - Test :
- 20mA
- Features :
- Height (Max) :
- 1.10mm
- Lens Color :
- Colorless
- Lens Size :
- 0.70mm Dia
- Lens Style :
- Round with Domed Top
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 900mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.60mm L x 0.80mm W
- Supplier Device Package :
- Chip LED
- Viewing Angle :
- 60°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.2V