APT1608LVBC/D
- Manufacturer Part Number:
- APT1608LVBC/D
- Manufacturer/Brand:
- Kingbright
- Part of Description:
- LED BLUE CLEAR 2SMD
- Manufacturer :
- Kingbright
- Product Category :
- LED Indication - Discrete
- Color :
- Blue
- Configuration :
- Standard
- Current - Test :
- 2mA
- Features :
- Height (Max) :
- 0.75mm
- Lens Color :
- Colorless
- Lens Size :
- 1.10mm x 0.80mm
- Lens Style :
- Rectangle with Flat Top
- Lens Transparency :
- Clear
- Millicandela Rating :
- 24mcd
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 1.60mm L x 0.80mm W
- Supplier Device Package :
- 2-SMD
- Viewing Angle :
- 120°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 2.65V