HLWM1.5S-X0
Manufacturer Part Number:
HLWM1.5S-X0
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
HOOK&LOOP TIE BLK/WHITE 50LBS 6"
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
1.50" (38.10mm)
Color :
Black, White
Features :
Write-On Area
Length - Actual :
0.500' (152.40mm, 6.00")
Length - Approximate :
6"
Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
50 lbs (22.68 kg)
Width :
0.790" (20.07mm)