HLTT1.5S-Q20
Manufacturer Part Number:
HLTT1.5S-Q20
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
HOOK&LOOP TIE BLK/NAT 30LB 7.01"
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
1.50" (38.10mm)
Color :
Black, Natural
Features :
Adhesive on Leading Edge
Length - Actual :
0.584' (178.00mm, 7.01")
Length - Approximate :
7"
Material :
Polypropylene Hook, Polyamide Loop
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
30 lbs (13.61 kg)
Width :
0.750" (19.05mm)