17-HD550B-L
Manufacturer Part Number:
17-HD550B-L
Manufacturer/Brand:
Qualtek
Part of Description:
CBL TIE LOCKING BLK 120LB 1.804'
Manufacturer :
Qualtek
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
6.40" (162.50mm)
Color :
Black
Features :
UV Resistant
Length - Actual :
1.804' (550.00mm)
Length - Approximate :
21.75"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
120 lbs (54.43 kg)
Width :
0.300" (7.62mm)