17-HD450N-C
Manufacturer Part Number:
17-HD450N-C
Manufacturer/Brand:
Qualtek
Part of Description:
CBL TIE LOCKING NAT 120LB 1.476'
Manufacturer :
Qualtek
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
5.14" (130.50mm)
Color :
Natural
Features :
Length - Actual :
1.476' (450.00mm)
Length - Approximate :
17.75"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
120 lbs (54.43 kg)
Width :
0.300" (7.62mm)