17-HD300N-C
Manufacturer Part Number:
17-HD300N-C
Manufacturer/Brand:
Qualtek
Part of Description:
CBL TIE LOCKING NAT 120LB 11.81"
Manufacturer :
Qualtek
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
3.26" (82.80mm)
Color :
Natural
Features :
Length - Actual :
0.984' (300.00mm, 11.81")
Length - Approximate :
11.75"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
120 lbs (54.43 kg)
Width :
0.300" (7.62mm)