SIR-56ST3FF
- Manufacturer Part Number:
- SIR-56ST3FF
- Manufacturer/Brand:
- Kionix Inc.
- Part of Description:
- EMITTER IR 950NM 100MA T 1 3/4
- Manufacturer :
- Kionix Inc.
- Product Category :
- LED Emitters - Infrared, UV, Visible
- Current - DC Forward (If) (Max) :
- 100mA
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C (TA)
- Orientation :
- Top View
- Package / Case :
- T 1 3/4
- Product Status :
- Active
- Radiant Intensity (Ie) Min @ If :
- 5.6mW/sr @ 50mA
- Type :
- Infrared (IR)
- Viewing Angle :
- 30°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 1.3V