TSAL6100
- Manufacturer Part Number:
- TSAL6100
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Dale Thin Film
- Part of Description:
- EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL
- Manufacturer :
- Vishay Dale Thin Film
- Product Category :
- LED Emitters - Infrared, UV, Visible
- Current - DC Forward (If) (Max) :
- 100mA
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Orientation :
- Top View
- Package / Case :
- Radial, 5mm Dia (T 1 3/4)
- Product Status :
- Active
- Radiant Intensity (Ie) Min @ If :
- 80mW/sr @ 100mA
- Type :
- Infrared (IR)
- Viewing Angle :
- 20°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 1.35V