CT175400Q0
- Manufacturer Part Number:
- CT175400Q0
- Manufacturer/Brand:
- Burndy
- Part of Description:
- 175LB UV NYLON CBL TIES. TYPE: G
- Manufacturer :
- Burndy
- Product Category :
- Cable Ties and Zip Ties
- Bundle Diameter :
- 4.00" (101.60mm)
- Color :
- Black
- Features :
- Length - Actual :
- 1.250' (381.00mm)
- Length - Approximate :
- 15"
- Material :
- Nylon 6.6
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Product Status :
- Active
- Shelf Life :
- Shelf Life Start :
- Storage/Refrigeration Temperature :
- Tensile Strength :
- 175 lbs (79.40 kg)
- Width :
- 0.350" (8.89mm)