MSC8W63T15-L6
Manufacturer Part Number:
MSC8W63T15-L6
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
STRAPPING TIE BLACK 800LBS 2.56'
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
8.00" (203.20mm)
Color :
Black
Features :
Nylon Coated
Length - Actual :
2.560' (780.29mm)
Length - Approximate :
30.75"
Material :
Stainless Steel 316
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
800 lbs (362.88 kg)
Width :
0.630" (16.00mm)