T50R9HSM4
Manufacturer Part Number:
T50R9HSM4
Manufacturer/Brand:
HellermannTyton
Part of Description:
CBL TIE LOCKING NAT 50LBS 7.95"
Manufacturer :
HellermannTyton
Product Category :
Cable Ties and Zip Ties
Bundle Diameter :
1.97" (50.00mm)
Color :
Natural
Features :
Halogen Free, Heat Stabilized
Length - Actual :
0.663' (202.00mm, 7.95")
Length - Approximate :
8"
Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Tensile Strength :
50 lbs (22.68 kg)
Width :
0.181" (4.60mm)